Przejdź do treści

O nas

„AD AUGUSTA PER ANGUSTA”

Parę słów o Ochotniczej Straży Pożarnej
w Rybniku-Niewiadomiu

Nie ma rzeczy niemożliwych! Ziarno zasiane wydało plony, można by napisać. Czego nie udało się zrobić naszym starszym kolegom, dokonaliśmy wraz z nimi kilkanaście lat później. Historia pisze się na nowo, tym razem z happy end’em.

Wszystko zaczęło się 20 października 2019 roku kiedy to grupa pasjonatów straży pożarnej zebrała się na spotkaniu założycielskim, gdzie ustalono działania zmierzające do utworzenia w Rybniku Niewiadomiu jednostki straży pożarnej.

Kilka dni później 24 października 2019 roku złożyliśmy w Sądzie Rejonowym w Gliwicach dokumenty niezbędne do rejestracji stowarzyszenia
i nadaniu mu numeru KRS. Niewiele ponad miesiąc później w dniu 28 listopada 2019 roku otrzymaliśmy potwierdzenie nadania numeru KRS oraz rejestracji naszego stowarzyszenia pod nazwą Ochotnicza Straż Pożarna Rybnik-Niewiadom.

Z początkiem grudnia 2019 roku ruszył nasz fanpage na portalu społecznościowym Facebook, a pod koniec miesiąca pozyskaliśmy pierwszy sprzęt przekazany nam od innej jednostki. Pod koniec stycznia 2020 roku pozyskaliśmy tymczasowe lokum, które zaczęliśmy adaptować na remizę.

W dniu 8 kwietnia 2020 roku przydzielono numer operacyjny dla naszej jednostki 587[s]32. W tym samym miesiącu dokonaliśmy zakupu piły spalinowej sfinansowanej przez Lasy Państwowe. Kolejna ważna data dla naszej jednostki to 20 kwiecień 2020 roku, kiedy to gościliśmy na wizytacji przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, wizyta ta miała na celu odbiór naszej remizy.

Jak na strażaków przystało, w dniu 4 maja świętowaliśmy dzień strażaka, a naszą nową figurę św Floriana uroczyście poświęcił ks. proboszcz Grzegorz Wiśniewski. Figura ta, stoi przed remizą i wita strażaków przybywających na ratunek naszych mieszkańców.

Wymagany sprzęt do działań ratowniczo-gaśniczych pozyskaliśmy z jednostek z całego kraju, a co najważniejsze w dniu 29 maja 2020 roku dzięki jednostce OSP Stare Bielsko udało nam się pozyskać samochód bojowy Star 244.

W dniu 30 lipca 2020 roku została przeprowadzona w naszej jednostce inspekcja gotowości bojowej, która zakończyła się wynikiem pozytywnym, co skutkowało tym, że w dniu 18 sierpnia 2020 roku zostaliśmy wprowadzeni do podziału bojowego.

Social media

Obserwuj nas i bądź na bieżąco